7 największych atrakcji wyspy Rab, czyli: co możesz przeżyć w tydzień na chorwackiej wyspie

środa, 27 czerwca 2018
data:post.title
Wyspa Rab, wbita gdzieś pomiędzy Krk i Pag, zielona wyspa, królestwo piaszczystych plaż, wyspa radości - takich określeń wymieniać można jeszcze sporo. Zapraszamy na nasz subiektywny przewodnik: 7 rzeczy, które powinniście przeżyć na wyspie Rab.


1. Wybierz jedną z kilkudziesięciu plaż, niektóre są niesamowite

Wyspa Rab słynie z pięknych, często piaszczystych plaż. W samym Loparze, malutkim miasteczku na północy wyspy jest ich ponad 20 i trzeba przyznać, że część z nich jest imponująca. Rajska plaża (na zdjęciu), przeznaczona jest głównie dla rodzin z dziećmi, a jej niepowtarzalny klimat tworzą leżące w oddali, na kontynencie góry Welebit. Dużą popularnością cieszy się też m.in. Cyganka, która przeznaczona jest dla naturystów (to właśnie na wyspie Rab po raz pierwszy w Chorwacji zezwolono na plażowanie nago), inne są idealne chociażby do relaksu z psem, jeszcze do innych trzeba trochę podejść, są więc spokojnym odludziem. Jeśli wybierzecie się właśnie do Loparu, odwiedźcie informację turystyczną w centrum miasta, dostaniecie tam darmową mapkę wszystkich okolicznych plaż, z których tutejsi Chorwaci są bardzo dumni. W tym przypadku możemy być pewni: na pewno każdy z Was znajdzie na Rabie coś dla siebie. 

2. Odwiedź Rab, szczęśliwe miasto


Stolica wyspy, miasto Rab, to malutka miejscowość (w obrębie starówki mieszka zaledwie 400 osób), która ma do zaoferowania chyba wszystko, czego można oczekiwać po uroczym adriatyckim miasteczku. Są wąskie uliczki, balkony widokowe, z których możemy obserwować morze, stare kościoły, piękne kamienice... A wszystko to na niewielkim cyplu, nawet jeśli nie lubimy długich spacerów, na pewno miło spędzimy czas, szwendając się po Rabie. Wieczorem miasto ożywa, zaczynają się koncerty, knajpy pękają w szwach. Tutejsi mieszkańcy nazywają Rab szczęśliwą wyspą, więc na pewno miasto Rab jest na niej najszczęśliwszym miejscem. 

3. Wybierz się na treking, na przykład na górę Kamjeniak


Przyznajmy, góry na wyspie Rab nie są być może najwyższe, ale wędrówka po nich jest całkiem przyjemna. Najwyższym szczytem jest Kamjeniak (408 m n.p.m.), który jest właściwie jednym, podłużnym pasmem, prowadzącym wzdłuż całej wyspy. Górskie wędrówki z widokiem na morze? Proszę bardzo! Samotne owce pasące się na kamiennych wzgórzach? To też wyspa Rab. Nam górski spacer bardzo się spodobał. Uwaga: weźcie ze sobą nakrycie głowy i zapas wody - w tutejszych górach próżno szukać cienia, drzew jest niewiele, a trasa na Kamjeniak jest w znacznej mierze odsłonięta. 

4. Popłyń na którąś z okolicznych wysp: Goli Otok, Sveti Grgur, Dolfin albo Pag

Nie chcecie całego tygodnia spędzać na jednej wyspie? Tutaj także dobra wiadomość, z Rabu możemy popłynąć na kilka niezwykle ciekawych wysepek. Z portu w Rabie popłyniemy na przykład na znacznie większą wyspę Pag, gdzie zwiedzić możemy chociażby malowniczy gaj oliwny, albo na wyspę Dolfin (na zdjęciu), która choć bezludna, to oferuje coś wyjątkowo cudownego - skoki z łodzi do krystalicznie czystej wody. Z Loparu łatwo dołynąć z kolei na wyspę Sveti Grgur, gdzie atrakcją są bardzo przyjazne jelenie, albo na Goli Otok, wyspę, która przez kilkadziesiąt lat pełniła funkcję więzienia. Z Rabu pływają też regularne rejsy na wyspę Krk. W celu znalezienia najlepszego rejsu, proponujemy wybrać się do jednej ze stojących w porcie w mieście Rab łodzi, która proponuje jednodniowe wycieczki, często możemy na nich liczyć na obiad i dobre, lokalne wino. 

5. Spotkaj zwierzęta żyjące na wyspie

To jedna z rzeczy, która dość mocno nas zdziwiła. Mimo, że wyspa Rab jest bardzo popularna wśród turystów, to łatwo znaleźć tutaj dzikie miejsca, pełne owiec, kóz czy osłów. Gdzieś tam, poza utartymi przez turystów ścieżkami zaczynają się niewielkie gospodarstwa mieszkańców wyspy, a owce często schodzą z gór i spokojnie skubią trawę niedaleko morza. Przecież Rab to jedna z najbardziej zielonych wysp Chorwacji, a to zobowiązuje, prawda? 

6. Rozkoszuj się jedzeniem, to przecież Chorwacja

Kalmary, krewetki, jagnięcina - to wszystko dostaniecie w lokalnych knajpach. Jeśli uznacie, że nie chcecie wydawać tak dużo pieniędzy (tak, Chorwacja jest coraz droższa, a jedzenie na wyspach jest przeważnie o 10-20 procent droższe niż na kontynencie), spokojnie możecie zrobić to taniej. Pamiętajcie, że jesteście w Chorwacji, korzystajcie. Owoce, oliwki i wypieki tutejszych piekarni - to świetny pomysł na posiłek, tym bardziej, że w lecie upał nie pozwala nam być naprawdę głodnymi. Rada: wszyscy tutejsi Chorwaci piją kranówę, pij i Ty. Co ciekawe, w miasteczku Lopar znajduje się Willa Radojka, w której spróbować można ... polskiej kuchni. Schabowy pomiędzy plażowaniem? W Loparze jak najbardziej. 

7. Poluj na zachody słońca nad Adriatykiem

Zróżnicowana linia brzegowa wyspy Rab to jeszcze jedna zaleta, niekoniecznie tylko dla romantyków. Codziennie, o ile oczywiście pogoda pozwoli, można tu oglądać niezwykłe zachody słońca. To, że wyspa jest niewielka, pomaga z kolei w dość swobodnym przemieszczaniu się i szukaniu kolejnych urokliwych zakątków. A w czasie zachodu, są po prostu zjawiskowe. 

To tylko nasze propozycje na spędzenie czasu na tej zielonej, chorwackiej wyspie. Na pewno, kiedy już tam pojedziecie, znajdziecie kolejne, które Was zachwycą. My się trochę w Rabie zakochaliśmy, dlatego polecamy z czystym sumieniem. 

Wpis powstał przy współpracy z biurem podróży Damptour, dzięki któremu spędziliśmy na Rabie fantastyczne siedem dni. Weź jedź! 

Prześlij komentarz