12 ciekawych faktów o Chorwacji, których możecie nie znać

wtorek, 5 czerwca 2018
data:post.title
Chorwacja to niezwykły kraj, którego dokładnie poznanie może nam zająć długie lata. Dlatego na początek, zapraszamy do poznania 12 ciekawostek o Chorwacji, o których warto wiedzieć. Być może z tą garścią informacji zwiedzanie tego kraju okaże się jeszcze fajniejsze. 


1. W Chorwacji mieszka tylko 4,5 mln mieszkańców. Ten piękny, nadmorski kraj znajduje się na 28 miejscu pod względem liczby ludności w Europie. Za nim znajdują się już raczej tylko maleńkie państewka (i Islandia oczywiście). Dla porównania, mniejsza powierzchniowo Słowacja, ma ponad milion mieszkańców więcej.

2. Długość linii brzegowej Chorwacji wynosi 5835 km. I znowu dla porównania, Polska ma tylko 770 km linii brzegowej (Słowacji z grzeczności nie przywołujemy). Matematyka jest prosta:  niewiele mieszkańców + długa linia brzegowa  =  sporo miejsca na plaży. Chyba, że akurat przyjadą turyści.

3. No właśnie. Chorwacja, i to pewnie nie jest zaskoczenie, stała się potęgą turystyczną na skalę całej Europy. Chorwację w 2016  roku odwiedziło ponad 16 mln turystów. Jeśli macie wrażenie, że do Chorwacji w tym roku jadą wszyscy Wasi znajomi, to liczby nie wyglądają tak optymistycznie na korzyść Polaków. Najwięcej turystów do Chorwacji przyjeżdża z Niemiec (21 proc.), Słowenii (10 proc.), Austrii (8 proc.), Czech (6 proc.) i Włoch (6 proc.). Polscy turyści znajdują się w tym zestawieniu dopiero na 6. miejscu.

4. Jeszcze o matematyce. Na terenie Chorwacji znajduje się ponad 1200 wysp. Tylko kilkadziesiąt z nich jest zamieszkałych, co nie znaczy, że tych bezludnych nie możemy zobaczyć. Szczególnie słynna jest wyspa Galesnjak, leżąca ok. 30 km na południe od Zadaru, zwana wyspą zakochanych - wszystko przez to, że ma kształt serca (tego symbolicznego, nie prawdziwego). Są też takie wyspy jak Sveti Grgur, niedaleko wyspy Rab. Na wyspie nie ma ludzkich mieszkańców, ale można za to spotkać wyjątkowo przyjazne jelenie.


5. Jedną z ciekawszych wysp jest Goli Otok (otok to po chorwacku wyspa). W czasach, w których Jugosławią rządził jeszcze Josif Broz - Tito, wyspa Goli Otok stała się więzieniem dla więźniów politycznych. Mechanizm był dość prosty: nie popierałeś Tity - przenosiłeś się na niezbyt przyjemne wakacje na wyspę Goli Otok. Być może nie wszyscy wiedzą, że podobnie zaczynała Australia, gdzie w XVIII wieku wywożono skazańców z Anglii. Wyspie Goli Otok kariera niezależnego, dużego kraju, a nawet kontynentu zdecydowanie nie grozi. Dzisiaj znów jest niezamieszkała, za to można ją zwiedzać w ramach wakacji z dreszczykiem.

6. Przy okazji wysp: istnieje typ wybrzeża nazywanego dalmatyńskim. Tak, nazwa wywodzi się od Dalmacji, historycznej krainy leżącej dzisiaj w granicach Chorwacji. Ten rodzaj wybrzeża powstał w wyniku zalania gór, przez co wytworzyły się wyspy ułożone równolegle do linii brzegowej. Oprócz Chorwacji wybrzeża typu dalmatyńskiego występują m.in. w Kalifornii. Trzymamy kciuki, żeby amerykanie nie zmienili nazwy, wybrzeże typu kalifornijskiego brzmi trochę śliwkowo.7. Z wysepki Prvić pochodzi Faust Vrančić, wynalazca spadochronu. Vrančić był XVI wiecznym wynalazcą, związanym najpierw z Szybenikiem, a później z Wenecją. Chyba można śmiało powiedzieć, że patrzył w daleką przyszłość. Pewnie uznał, że skoro Leonardo da Vinci pracował już nad projektem maszyny latającej, on powinien zająć się bezpieczną ewakuacją. Na wyspie Prvić zobaczyć można jego pomnik - człowieka skaczącego na spadochronie rzecz jasna.


8. Widocznie chorwackie wyspy były zawsze bardziej do przodu. Od 1936 roku w Chorwacji praktykowany jest naturyzm. Wszystko zaczęło się na wyspie Rab. Kiedy angielski król Edward VIII miał ochotę paradować na plaży bez odzienia, władze Rabu oficjalnie mu na to pozwoliły. Od tego czasu na wyspie spokojnie znaleźć można plaże dla naturystów. Jedną z nich jest np. Cyganka, leżąca w Loparze. Nie znaleźliśmy natomiast plaży nagiego króla. 

9. Można śmiało powiedzieć, że to w Dubrowniku powstały ubezpieczenia. W 1395 roku zastosowano tam pierwszą na świecie regulację prawną dotyczącą ubezpieczeń. A teraz coś pozornie niezwiązanego z tym faktem. Na chorwackiej wyspie Cres istnieje ostatnie w europie siedlisko sępów. Przypadek?

10. Skoro już o wynalazkach. Jak pewnie się domyślacie, nazwa dalmatyńczyków pochodzi właśnie od chorwackiej Dalmacji. W naszym prywatnym zestawieniu, to znacznie większy powód do dumy, niż może mieć na przykład hrabstwo York. 

11. Niewiele osób wie, że Biały Dom w USA został zbudowany z marmuru z wyspy Brač. To może dowodzić tylko dwóch rzeczy. Po pierwsze, kamień z chorwackiej wyspy został doceniony w nowym świecie. Po drugie, chorwacki marmur nie jest odporny na ataki kosmitów (patrz np. "Dzień niepodległości").

12. Przy okazji niepodległości USA. Republika Dubrownicka była pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległość zbuntowanych kolonii brytyjskich. Jako, że Dubrownik słynął wtedy z handlu, można by przypuszczać, że liczył na spore zyski. Na przykład w sprzedaży marmuru z wyspy Brač. 

Mamy nadzieję, że te ciekawostki o Chorwacji Wam się spodobały. Jeśli chcecie przeczytać więcej o tym pięknym kraju, pod poniższym linkiem znajdują się inne artykuły: 

WSZYSTKIE ARTYKUŁY O CHORWACJI NA BLOGU WEŹ JEDŹ

Pamiętajcie też, że zawsze można polubić nasz profil na FACEBOOKU i zaobserwować nas na INSTAGRAMIE

Prześlij komentarz