Jordania, tanie loty – informacje praktyczne (koszty, ceny i przeceny)

sobota, 24 grudnia 2016
data:post.title
Tanie loty do Jordanii? To możliwe, jeśli uznamy, że krótki spacer przez granicę z Izraelem jest w stanie zrekompensować nam niskie ceny biletów. Jak dolecieć do Jordanii, jakie opłaty czekają nas po drodze, ile to kosztuje i jak przeżyć starcie z taksówkarką ma..., to znaczy korporacją?1. Jak dolecieć? Do Jordanii najtaniej dostać się z Izraelskiego Eilatu. Loty Kraków-Eilat Ovda (Ryanair), bądź Warszawa-Eilat Ovda (Wizzair), choć zakładają godzinną przejażdżkę autobusem, przejście/przejazd na granicę, przejście przez granicę (i opłaty) i przymusową taksówkę do Aqaby i tak wyjdą stosunkowo niedrogo. Loty do Eilatu można wyhaczyć za mniej niż 200 zł w dwie strony. Naszym celem początkowym jest jordańska Aqaba, miasto leżące na południu kraju, nad Morzem Czerwonym.

2. Koszty przejazdu z Izraela do Aqaby.
a) Autobus z lotniska Ovda (ok 50 km od Eilatu) – ok. 20 zł, maks 25 zł. Nie rezerwujemy wcześniej, bo autobusy organizowane przez Ryanaira, albo filmy przewozowe bywają dwa razy droższe. Zielone autobusy to tamtejsza komunikacja zbiorowa i to ona jest najtańsza. Uwaga: płatność gotówką, tylko szeklami. Na lotnisku Eilat-Ovda znajduje się kantor.
b) Taksówka z Eilatu na granicę izraelsko-jordańską: ok 20 szekli (czyli maks 25 zł). Ale ten koszt spokojnie można zniwelować przez półtoragodzinny spacer po pustyni.
c) Opłaty na granicy. Opłata wyjazdowa z Izraela (it's 100 szekels my friend) jest nie do przeskoczenia. Izraelskie służby są przygotowane do przyjmowania pieniędzy, a więc można spokojnie zapłacić kartą. Jest jeszcze wiza do Jordanii – około 10 jordańskich dinarów. Uwaga, jeśli w kraju będziemy więcej niż trzy dni, nie musimy płacić wizy – warto!
d) Taksówka z granicy do Aqaby. Nie, to nie luksus, ale obowiązek. Przy granicy po stronie jordańskiej znajduje się strefa zmilitaryzowana, przez którą nie można przechodzić. Jeśli więc nie mamy zorganizowanego transportu (a prawdopodobnie nie mamy), musimy wziąć taksówkę. Niektórzy tę instytucję nazywają mafią taksówkową, my wolimy mówić raczej o dostosowaniu się Jordańczyków do potrzeb rynku. Oficjalna stawka – 9 JOD za osobę do Aqaby. Negocjujcie, nas za tą cenę zawieźli znacznie, znacznie dalej, 20 kilometrów na południe od miasta. Jak negocjować?
-Wyraź uznanie dla umiejętności językowych herszta maf... to znaczy korporacji taksówkarskiej.
-Powiedz, żeś z Polski. Pamiętaj, żeby Poland nie pomyliło mu się z Holland – wtedy stawka znacznie wzrasta. Uroki byłego bloku wschodniego. Najważniejsze – nie bądź Amerykaninem, oni płacą najwięcej.
- Opowiedz o dużej rodzinie jeśli trzeba. Duża, niezbyt bogata rodzina potrafi zrobić wrażenie.
- Płacz to ostateczność, nie okazuj słabości.
Jeśli jest was 2-3 za 10-12 JOD (ok 60-70 zł) powinniście dostać się do miasta.

3. Powrót
Sposoby dotarcia z Aqaby na lotnisko w Ovdzie są co najmniej dwa:
a) Taksówka z Aqaby na granicę jest już znacznie tańsza, za 8 JOD (do podziału na wszystkich pasażerów) dojedziecie do granicy. Później taksówka spod granicy do Eilatu (ok. 20 szekli, jeśli mamy godzinkę, możemy sobie ją darować i przejść ten odcinek spacerem), w końcu autobus na lotnisko – ok. 21 szekli.
c) Bus bezpośrednio z Aqaby na lotnisko w Ovdzie kosztuje 25 dolarów. Wtedy unikamy potencjalnych komplikacji i niedogodności.

I tutaj bardzo ważna uwaga: samoloty z Eilat-Ovda do Polski wylatują około 13. Na lotnisku trzeba być więc najpóźniej o 11. Przejście graniczne Eilat-Aqaba otwierane jest o 8 rano, a zamykane o 20, więc trzeba przygotować się, że wcześnie rano ani późno wieczorem granicy nie przekroczymy.

Opłat na granicy, jeśli byliście w Jordanii więcej niż trzy dni, brak.
W tej sposób dostajemy się do Jordanii niedrogo, w dodatku z przygodami. Dzięki tej drodze możemy też zaobserwować ciekawe relacje izraelsko-jordańskie a przy okazji docenić strefę Schengen


Trasa wygląda co najmniej tak:
Ps. Przy utrzymaniu minimalnych kosztów, matematyka ma się tak: loty do Eilatu - 200 zł, autobusy z i na lotnisko - 50 zł, opłata wyjściowa z Izraela - 100 zł, taksówki w Jordanii - ok. 100 zł. Całość: ok. 450 zł. Usłyszeć trzydzieści razy w ciągu dnia "Welcome in Jordan, my friend" - bezcenne. 

Prześlij komentarz