10 faktów o Słowacji, których możecie nie znać

wtorek, 12 kwietnia 2016
data:post.title

Dlaczego tak bardzo upodobaliśmy sobie akurat Słowację, pytacie nas często. Odpowiedź jest prosta, nie wiemy. Ale za to, żeby zbliżyć się do fenomenu tego uroczego kraiku, prezentujemy 10 ciekawostek o Słowacji, o których mogliście wcześniej słyszeć. 

  1. Słowacja należy do tych krajów, w którym Coca-Cola nie jest najpopularniejszym napojem. Pewnie zarząd główny Coca-Coli, gdzieś tam na świecie zachodzi w głowę o co chodzi. Podpowiadamy: KOFOLA!!!
  2. Stolica Słowacji, Bratysława, jest jedną z najmniej zniszczonych stolic Europy Środkowej w czasie II wojny światowej. Wcale nie oznacza to, że nie jest najładniejszą stolicą w regionie. Niektórzy twierdzą, że jest wręcz przeciwnie.  
  3. Na Słowacji znajduje się 228 zarejestrowanych zamków. Niektóre robią wrażenie, inne to raczej cienie dawnej świetności. Jeśli my rejestrowalibyśmy zamki, przy użyciu algorytmu: Zamek = przynajmniej trzy ściany + dach, byłoby ich znacznie mniej. 
  4. Bratysława jest jedyną stolicą, która sąsiaduje z dwoma krajami. To sprawia, że niedoświadczeni turyści często uciekają do Austrii albo na Węgry. Ale nie my. Słowacji obiecujemy wierność, przynajmniej na razie. 
  5. I jeszcze Bratysława. Znajduje się 60 km od Wiednia, co jest najmniejszym dystansem pomiędzy stolicami w Europie. Rzymu i Watykanu nie liczymy, bo bez przesady. 
  6. Amerykańscy naukowcy  udowodnili, że to właśnie na Słowacji znajduje się geograficzny środek Europy. W tym sensie pojęcie Europa Środkowa  zyskuje zupełnie nowe znaczenie. Ów środek Europy znajduje się w miejscowości Kremnicke bane,, niedaleko Bańskiej Bystrzycy. My nieświadomie mijaliśmy ją kilkukrotnie, bez świadomości wagi miejsca. Obiecujemy wziąć i jechać raz jeszcze.
  7. Na Słowacji znajduje się aż 13 tysięcy kilometrów (!) oznakowanych tras turystycznych. Dla porównania, dróg szybkiego ruchu na Słowacji jest niecałe 700 kilometrów. Zresztą nic dziwnego - 61 procent powierzchni Słowacji zajmują góry. (Szczyćcie się Słowacy, ale dostępu do morza nigdy nie dostaniecie). 
  8. Na Słowacji działa obecnie 56 browarów - od wielkich browarów przemysłowych, po mniejsze rzemieślnicze, aż do browarów restauracyjnych. W Czechach takich browarów działa aż 336. Niby Słowacja została poszkodowana, ale dla nas to i tak ciekawe wyzwanie. 
  9. Życie polityczne na Słowacji jest dość ciekawe. Szczególne wrażenie robi premier - Robert Fico. Polityk o aparycji i atletyce najnowszego Bonda, został kiedyś przyłapany ze swoją asystentką w samochodzie. Łagodnie rzecz ujmując, smalili do siebie cholewki. Asystentka zmieniła pracę, a sam premier parę miesięcy później zatrudnił nową, która zupełnie przypadkowo okazała się być Miss Słowacji. 
  10. Statystyczny Słowak wypija co roku około 12 litrów alkoholu. Dla porównania, Polacy wypijają go 10,3 litra. Co ciekawe, najwięcej spożywa się spirytusu (46 procent), na drugim miejscu jest piwo (30 procent). Jak na ten dość spektakularny wynik, ciekawi fakt, że tolerancji dla kierowców prowadzących samochód po kieliszku jest zerowa. Lepszy metabolizm? 


Prześlij komentarz